با چه زنی ازدواج کنیم؟

 

هم کفو و هم شان

امام صادق:مومنان کفو و همسوی یکدیگرند،و همسر و هم شان آن است که با عفت باشد.

اصل و نصب

امام صادق:با خانواده ی خوب و شایسته وصلت کنید،زیرا اصل و نصب تاثیر دارد.

با اشخاص هم شان ازدواج کنید

پیامبر اکرم:به اشخاص هم شان زن بدهید و از اشخاص هم شان زن بگیرید و محل نطفه های خود(زنان خود)را به دقت انتخاب کنید.

از خاندان شایسته همسر بگیرید

امام صادق:از خاندان شایسته همسر بگیرید که نطفه اثر(پنهانی)دارد(یعنی صفات و حالات والدین از راه نطفه به فرزند می رسد).

زن پارسا

پیامبر اکرم:هر که را خدا زنی (همسر برای عصر امروز)پارسا داده،وی را بر نصف دین خویش یاری کرده و باید درباره ی نصف دیگر آن از خدا بترسد.

همسر مناسب انتخاب کنید

پیامبر اکرم:برای نطفه های خود جای مناسب انتخاب کنید،زیرا زنان نظیر برادران و خواهران خود فرزند می آورند .

زن مهربان و بچه آور

پیامبر اکرم:زن مهربان و بچه آور بگیرید که من به فزونی شما بر سایر پیغمبران افتخار می کنم.

با زن پیر و نازا ازدواج نکنید

پیامبر اکرم:با زن پیر و نازا ازدواج نکنید که از فزونی شما بر امت های دیگر تفاخر می کنم.

زن دین دار بگیرید

پیامبر اکرم:زن را برای دین ، مال و جمالش گیرند ، شما زن دیندار بجویید.

همبستری شایسته

امیرالمومنین علی علیه السلام:هر کس همبستری شایسته می خواهد زن کوتاه قد،چهار شانه و گندمگون بگیرد و اگر لذت نبرد مهرش به عهده ی من است.

ازدواج با کبود چشمان

پیامبر اکرم:با کبود چشمان ازدواج کنید که پر برکتند.

خصوصیات همسر منا سب

امیرالمومنین علی علیه السلام:زن بزرگ چشم ، گندم گون ، بزرگ کپل و چهار شانه بگیر و اگر چنین زنی را نخواستی صداقش و مهرش با من.

روش پیامبر در انتخاب همسر

در امالی صدوق از امیرالمو منین علی علیه السلام امده است:عقل زنان در زیبایی آنهاست و زیبایی مردان در بسیاری عقل آنها،پیامبر اکرم وقتی می خواست زن بگیرد یکی را می فرستاد تا او راببیند و می فرمود:گردنش را بو کن که اگر آن خوشبو باشد بویش خوب و طیب است و ا گر غوزک پایش پرگوشت باشد فرجش پرگوشت خواهد بود.

از موی زن نیز بپرسیید

امام زین العابدین:هر کس می خواهد زن بگیرد ، از موی او نیز بپرسد همانطور که از زیباییش می پرسند که موی یکی از دوقسمت زیبایی ها است.

زیبارویان نازا

پیامبر اکرم:زیبارویان نازا را رها کنید و زنی که بچه آرد بگیرید(گرچه)سیاه باشد که من به فزونی شما امت حتی به سقط شده ها می بالم.

به خاطر دین داری

امام صادق:اگر مردی با زنی به خاطر ثروت یا زیبایی او ازدواج کند ، آن را به دست نمی آورد و اگر به خاطر دینش با اوازدواج نماید ، خداوند زیبایی و ثروت او را نیز نصیبش می گرداند.

خصوصیا همسر خوب از نظر امام صادق

امام صادق از ابی بصیر پرسید:اگر یکی از شما بخواهد ازدواج نماید چه می کند؟گفت:نمی دانم.امام فرمود:چون به این کارتصمیم گرفت دو رکعت نماز گزارد و خدا را حمد کند و سپاس بگوید و بخواند:(خداوندا!من قصد ازدواج دارم ، زیباترین ،خوشخوترین و عفیف ترین زنان را نصیب من کن که مال من و ناموس خود را بهتر حفظ کند و رزق و برکت او از همه وسیعتر باشد ، و از او فرزندانی پاک که در حیات و مرگ من یادگاری صالح باشند به من عنایت کن).

با آن کسی که دوست داری ازدواج کن

شخصی از امام صادق سوال کرد:من تصمیم گرفته ام با دختری که دوستش دارم ازدواج کنم ، و پدرم به دیگری نظر دارد ،حضرت فرمود:با آن که خود دوست داری ازدواج کن و آن کسی را که پدر می خواهد واگذار.

ارزش دو زن

امام صادق:زن به منزله ی قلاده ای است که در گردن خود می افکنی پس ببین چه قلاده ای برای خود می گیری و فرمود:زن صالحه و غیر صالحه هیچ یک قیمت ندارند ، زن صالحه طلا و نقره هم قیمت و قدر او نیست بلکه او بهتر است از طلا و نقره و زن غیر صالحه به خاک هم نمی ارزد خاک بهتر از اوست.

خصوصیات زن باکره

پیامبر اکرم:زنان باکره بخواهید که دهنهای ایشان خوشبوتر ، رحمهای ایشان خشک تر ، سینه های ایشان پرشیر تر وفرزندان زیادی می آورند مگر نمی دانید که من مباهات می کنم به بسیاری شما در روز قیامت حتی به فرزندی که ناتمام ازشکم مادر افتاده(سقط شده)باشد او می آید و خشمناک بر در بهشت می ایستد ، پس حق تعالی می فرماید:داخل بهشت شو ،می گوید:نمی روم تا پدر  و مادرم پیش از من نروند ، پس حق تعالی به ملکی امر می فرماید:پدر و مادرش را بیاور و داخل بهشت کن،پس به طفل خطاب می فرماید:پدر و مادرت را داخل بهشت کردم برای زیادتی رحمت من نسبت به تو.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط محمدسیف در دوشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۱ و ساعت 19:30 |


Powered By
BLOGFA.COM